Avrasya Roleplay

Türk Sunucularında Hayatta Kalma Rehberi

Hawkeye

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Pek çok yeni oyuncu sonu _RPG ile biten Türk PK sunucularında durduk yere ölüyor, oyunu bilmiyor, para kazanmayı bilmiyor, veya agresif RP'ye maruz kalıyorlar. Yada deneyimli bir oyuncusunuz, her RPG sunucusunda rol yapmaya çalışıyor, eninde sonunda Low RP veya RDM kurbanı oluyorsunuz. Size Türk PK sunucularında hayatta kalmayı anlatacağım.

Dipnot: PK'ya başlamadan önce MUTLAKA ama MUTLAKA Native'de en az 100 saat oynamanızı tavsiye ediyorum. En azından süvari ve kalkanla dövüşmeyi öğrenin.

İhtimaller:

A) Pek ihtimal vermeyeceğim fakat Warband'a yeni bir oyuncusunuz. Bu rehberi okuyorsunuz ve Warband'a başlamak için heveslendiniz. Oyuna girdiniz, çıplaksınız. Etrafta koşuşturuyorsunuz, haritayı bilmediğiniz için, bir krallık üyesi size durduk yere kargı atıyor veya haydutlar tarafından öldürülüyorsunuz. Yeniden doğuyorsunuz, bu sefer kalabalık bir yer olan köye gidip orada koşuşturuyorsunuz. Rol yapmayı bilmediğiniz için insanlara rastgele yumruk atıyor, bu yüzden öldürülüyorsunuz. Eğer birisi size karşı saçma şeyler söylüyorsa (low rp) veya durduk yere saldırdıysa admine şikayet edin. Yada barışçıl bir şekilde köye girdiğinizi varsayıyorum: 150 dinara ''Serf'' classı alın ve ekmek yapın. Köydeki insanlar size ekmek yapmağı öğretecektir. Yeni bir oyuncu olduğunuz için dövüşmenizi tavsiye etmiyorum. Genellikle rollere karışmayın ve para kasın. Sonra ne isterseniz onu yapın.

B) Deneyimli bir rolcüsünüz, neredeyse her oyunda rol yapmayı başarabiliyorsunuz. Fakat Warband'da birisi size agresif yapıp saldırıyor, blok tutamıyorsunuz ve ölüyorsunuz. Neyse ki, size bir sürü çözümüm var: Bir, hancı olun. Hancılıkta çok fazla para vardır ve genellikle hancıya agresif yapan Türk oyuncu yoktur. Yada muhafız-gezgin rolü yapıyorsunuz, blok tutamıyorsunuz. Çözüm basit, Short Sword, Arming Sword veya bir şemşir ile bir kalkan alın. Kalkanla dövüşmek tamamen refleksten oluşur.  Yine agresif rollere pek karışmayın, nicki veya tipi troll olan kişilere bulaşmayın, -SİYAH GÜRZÜ- olan herkesten uzak durun, sadece rolünüzü yapın. Kimse sizden über süper rol yapmanızı istemiyor, fakat normal rol yapın. İlla ki eğlenirsiniz.

C) Usta bir dövüşçü ve(ya) iyi bir rolcüsünüz. O halde bu rehberi merak edip okudun ve ''Bunun bana bir faydası dokunmadı!'' dedin. Zaten sayın dostum, senin zaten 700 saatin vardır, PK'da her mekaniği biliyorsun, elin blok tutuyor ve güzelde rol yapıyorsun. Ama yine RDM yiyorsun, en savunmasız anında direk kafana gürz geçiriliyor, veya çok güzel RP ortamı varken sunucu kapanıyor veya yine RDM yiyorsun. RDM yemenin önüne geçebilmek için PRO WARBANDÇI bir arkadaş edinmelisin, rol yaparken 2 kişi takılmalı, arkanı kollamalı ve beraber dövüşmelisiniz. Roldende arkadaş bulabilirsiniz, benim PW-PK'de çok arkadaşım oldu.

D) ------- çocuğunun ta kendisisin! Her türlü köpekliği, itliği, tartağı, hırsızlığı, kesmeyi, şunu bunu yapıyorsun ve hepsi yanına kar kalıyor! En az 2 keyin var ve oyuna yeni başlamışlara RDM atıyor, dövüşemeyen rolsüzlere agresif yapıyor, usta oyunculara ok sıkıyorsun! Ve bundan acayip zevk alıyorsun! Eğer başından beri amacın Warband'da böyle birisi olmaksa olabilirsin, elbet keylerin tükenecek veya Warband PK ölecek, ama bunları bırakıp bir rolcü olmaya karar verirsen daha iyi olabilir! Mesela ben, Hawkeye PK'ya ilk başladığımda insanlara RDM atmanın eğlenceli olduğunu düşünüyordum, ki aradan uzun bir süre geçtikten sonra insanlar ailevi küfür edip haha low insan demeye başladıklarında bıraktım, zevk almamaya başladım. Yeni bir karakter oluşturup rol yapmak için geç değil dostum. Amacın rol yapmak olsun, adam kesmek değil.

Sona geldik, sevgili Warbandcı'm. Bir sunucuda haydut ol, gezgin ol, muhafız ol, factionunun askeri ol, yeter ki rol yap, rolünü adam akıllı yap. Evet, rehber bu kadardı. Sunucu açılırsa handa buluşalım!

Bonus:

E) Sen bu PK'ya en çok zarar veren kişisin. Sen admin güçlerini kötüye kullanıyor, arkadaşlarına para basıyor, factine yardım ediyor, adminliği yapıyormuş gibi yapıyordun. İnsanları banlamayı adamlık sanıyordun, zevk alıyordun. Perma ban atmayı adminlik zannediyordun. Sen boş yere insanları banlayan, ortamdan soğutan kişisin. Senin ben AMK.

Hawkeye

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle